Nasrullah Camii ve Şadırvanı
19:27

Nasrullah Camii ve Şadırvanı

Nasrullah Camii ve Şadırvanı

Kastamonu, Nasrullah Cami,Osmanlı İmparatorluğu’nun Kastamonu’da inşa ettiği ilk anıtsal eseri olan Nasrullah Cami, hem heybeti hemde tarihte mühim olaylara şahitlik etmesiyle önemli sembollerden biridir. Nasrullah Cami kent merkezinde yer almaktadır ve o bölgede meydanı, şadırvanı, köprüsü ve daha sonra eklenmiş olan medrese ile bir külliye andırmaktadır..

II. Beyazıt döneminde Nasrullah Kadı tarafından 1506 yılında köprü ve şadırvan ile birlikte yaptırılmıştır ve , Kastamonu‘nun en büyük camisidir. 1746 yılında genişletilerek bu çalışmayla 9 kubbeli hale gelmiştir. Cami içindeki hatlar ve süslemeler ise yine Kastamonulu ünlü hattat Ahmet Şevket Efendi tarafından yazılmıştır. Milli Şairimiz M.Akif ERSOY, milli mücadeleyi destekleyen konuşmalarını burada yapmıştır.

2016 yılında Kastamonu Belediyesi tarafından restore ettirilerek Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açılmıştır.

ŞADIRVAN

Şadırvanlar Nasrullah Kadı tarafından yaptırılmış, üzerindeki yapı ise M.1752 yılında Bedii adında bir hayırsever tarafından tamamlanmıştır. Halk arasında bu şadırvandan su içenler 7 yıl sonra Kastamonu’ya tekrar geleceği söylenmektedir.

*NASRULLAH KÖPRÜSÜ’NÜ GÖRDÜNÜZ MÜ ?

 

 

*Kaynakça : Kastamonu Valiliği

*Resimler Kastamonugezgini.com‘a Aittir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *