MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ
14:45

MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ

MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ

31 Ekim 2008 tarihinde geçmişe bir başka açıdan ışık tutan kapsamlı bir komleks olarak açıldı. Bu kompleks içerisinde
CUMHURİYET EVİ, Türkiye’de bir ilk olan ŞAPKA ve DANTEL MÜZESİ, ATATÜRK SERGİ SALONU, BEBEK EVİ, RESİM GALERİSİ yer almaktadır. İlimizdeki Vallik binasının da mimarı olan büyük mimarımızın adını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla “MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ” adı ile inşa edilmiş olup hizmet verilmektedir.

 

CUMHURİYET EVİ SİLAH MÜZESİ : Tarihi önemi ve özellikleri tartışılmaz olan silahlar ve kıyafetler sergilenmektedir.

DANTEL MÜZESİ :  23 Ağustos 2009 Şapka Inkilâbı kutlamaları çerçevesinde açılan müze, Türkiye’de ilk ve tek dantel müzesidir. Danteller; Ankara Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tomris YALÇINKAYA tarafından bağışlanmıştır

ŞAPKA MÜZESİ :  Büyük önder Atatürk’ün Şapka İnkilâbını Kastamonu’da yapmasıyla birlikte, Cumhuriyet’in kurulduğu günden günümüze kadar giyilen bay ve bayan şapkalarından ve Atatürk’ün giydiği şapkalardan oluşan Türkiye’deki ilk ve tek Şapka Müzesi.

ATATÜRK SERGİ SALONU : Azerbaycan’lı merhum ünlü Ressam ve Heykeltraş Adalet Bayramoğlu tarafından yapılan Atatürk’ün 13 sözünün rölyeflerinin bulunduğu bölüm.

BEBEK EVİ : 23 Nisan2009 tarihinde açılan Bebekevi’nde kitre, dünya bebekleri, mısır kozalaklarından yapılan ve çeşitli el yapımı bebeklerin bulunduğu bölüm. Bebekler Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Lale ÖZDER tarafından bağışlanmıştır.

GALERİ : Birinci Bölüm Adalet Bayramoğlu eserlerinden oluşan Kastamonu konulu guaj ve suluboya çalışmaları, Kastamonu fotoğrafları. İkinci Bölüm Ünlü fotoğraf Sanatçıları tarafından çekilen Kastamonu ve ilçelerinin fotoğrafları, Ressam Serpil Ciğerci eserleri olan siyah beyaz eski Kastamonu resimleri. Üçüncü Bölüm VIP SALONU: Kastamonu El Sanatı Ahşap oyma ile yapılmış koltuklar, Kastamonu el dokuma atölyesinde dokunmuş perdeler, örtülerle süslenmiş, bakır el işi aksesuarlarla dizayn edilmiş misafir salonu.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *