Meşhur Taşköprü Sarımsağı
11:56

Meşhur Taşköprü Sarımsağı

 

Türkiye’de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir. Raf ömrü uzun tadı ve kokusu keskindir. Taşköprü sarımsağı başka yerlerde de yetiştirilmek istenmiş maalesef Taşköprü toprağında yetişen sarımsağın kokusu ve tadı alınamamıştır. Burada yetişen sarımsakların büyük kısmı ilaç fabrikalarına antibiyotik imalatı için verilmektedir. Raf ömrü çok uzun olan Taşköprü sarımsağı bir yıl süreyle soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmaksızın saklanabilmektedir.

 

Taşköprü Sarımsağının Özellikleri

1-Taşköprü Sarımsağına Kokusunu Veren Kükürtlü Ve Eterli Yağlardan Oluşan Allylpropyldisülfid (C6H12S2) Miktarı Ülkemizde Yetişen Bütün Sarımsaklardan Fazladır.

2-Taşköprü Sarımsağı Diğer Çeşitlerden Baharat Oranı Yüksek, Keskin Kokulu Ve Aromalıdır. Bu Özellikleri Nedeni Ile Pastırma,Sucuk, Tursu, Konserve, Baharat V.B Sanayi Kollarında En Çok Aranılan Çeşittir.

3-Taşköprü Sarımsağı Bileşim Öğeleri, Mineral Madde Ve Vitaminler Yönünden En Zengin Çeşittir.

4-Kuru Madde Oranı % 33 – % 37’Ler Arasında Olduğundan Fazla Bir Ağırlık Kaybına Uğramadan Ve Soğuk Hava Deposuna Gerek Kalmaksızın Normal Depo Koşullarında Yılın 10 -11 Ayı Muhafaza Edilebilmektedir.

5-Taşköprü Sarımsağı Iklim Koşullarına Toleranslı, Kaliteli Ve Baslarının Iri Olması Nedeni Ile Ihracata, Kuru Madde Oranının Yüksek Olusu Sebebi Ile De Sanayiye En Elverişli Çeşittir.

6-Taşköprü Sarımsağı Diğer Sarımsak Çeşitlerine Nazaran Daha Acı Ve Keskin Kokuludur.

7-Kanser Önleyici Ve Risk Azaltıcı Kimyasal Bir Madde Olan SELENYUM Elementi Ülkemizde Taşköprü Sarımsağı Hariç, Diğer Bölgelerde ,Üretilen Sarımsaklarda Bulunmamaktadır.

 

*Kaynakça : taskoprusarimsakcisi.com – Balch, Phyllis A. (2000). Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed. New York: Avery. p. 97.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *