Mehmet Feyzi Efendi
17:17

Mehmet Feyzi Efendi

Mehmet Feyzi Efendi

 

Son devirde Kastamonu‘da yaşayan büyük alim, Mehmet Feyzi Efendi, 28 Mart 1912’de Kastamonu’da doğdu.

Çocukluğundan itibaren ilim aşkıyla yetişen ve bu aşk çerçeve içerisinde din, vatan ve millet mefkurelerini kendileriyle görüşmeye gelen din kardeşlerine aktaran ve hayatını Resulluhlah Efendimizin sünneti seniylerine ittiba ederek devam ettirmiştir.

Kastamonu’nun Şamlıoğlu Çıkmazı’nda bir Razamazan ayında dünyaya teşrif etmişleridr. Babası İzzet Efendi, annesi Hafize Aişe hanımdır. İlk dersini mahalle mektebinde Çerkez Hoca Hanım’dan almıştır. Yaşıtları mahallede oyun oynarken , kendileri oyun yerine okuma-yazma ile meşgul olmuşlardır. Askerliğini 1935 – 1937 seneleri arasında İstanbul’da muvazzaf olarak yapmış, daha sonra da yine İstanbul’da yedi ay ihtiyat askerliğinde bulunmuşlardır.

Askerlik dönüşünde daha önce Kastamonu’ya gelmiş olan Bediuzzaman Said Nursi Hazretleriyle tanışmışlar ve onun hususi hizmetinde bulunmuşlardır. Bediuzzaman ve Risale-i Nur’la ilgili suçlamalardan dolayı 1943’de 9 ay Denizli Hapishanesi’nde, 1948’de 10 ay Afyon Hapisyanesi’nde kalmışlar ve her ikisinden berat etmişlerdir.

1966, 1970 ve 1976 seneleri olmak üzere üç defa haccetmişlerdir. 1975 senesinde rahatsızlanmışlar ve 1983 senesinde d sağ tarafından kısmı bir felç geçirmişlerdir ve gerekli tıbbi tedavilere başvurmakla beraber, kesin tedavinin Peygamberimiz’in şefaatıyla gerçekleştiğini ifade etmişlerdir. Rahatsızlıkları son dönemdede devam etmiştir.

Son zamanlarında mubarek gecelere hususi önem vererek, ilahi vuslatın habercisini beklemeye koyulmuşlardır. Nihayet ilahi müjde 4 Mart 1989 günü Mübarak Mirac Gecesi’ne açılan kapılar ile beraber gerçekleşmiş oldu. İlim, feyiz ve ve bereketler yüklü temiz ruhunu ikindi vaktinde sahibine teslim eylediler.

 

Not : (Kısaltılmıştır)

 

 

*Kaynakça : Erdoğan ALP – Meşhur Kastamonulular (1)

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *