Mahir Dağlı (Karayılan)
17:17

Mahir Dağlı (Karayılan)

Mahir Dağlı (Karayılan)

Karayılan lakaplı davul sanatçımız ; Kastamonu Kuzyaka  Aşağıyuva köyünde doğdu. 1325 Rumi, 1909 Miladi tarihinde doğan ustanın asıl adı Mahir Dağlı’dır. Babası Musatafa, anası hatice hanımdır.

Mahir küçük yaşta davul çalmaya heveslendi.  Ancak çalacak davulu yoktu. Ölçekten davul yapmaya uğraştı, beceremedi. Uslular bu çocuk davulcu olur diyorlardı. Hatta: ”Sana bir davul lazım” diyenler vardı.. Yarım kasnağından davul yapmayı yakın köydeki Tuzsuz lakaplı Davulcudan öğrendi.

 

karayılan_mahir_dağlı

 

Budamışlı zurnacı İbrahim Ağa ile ilk işe çıktı. Yine Mahir’in merakla seyrettiği zurnacı Ortalıkçı Mehmet de o çevredendi. Daha sonra Sarayüstü civarında ev kiraladı. Askere gitmeden önce sevdiği kızı Nadide’yi kaçırdı. Nikah yapıp evlendi. Bunu cezasını 15 ay hapis yatarak çekti.

Kastamonu ili dışında Zurnacı Sapacalı Çakır İsmaille 1942 de Ankara’da, devamında İstanbul ve İzmir’de beraber çalıştılar. Gazinolarda çalışıp geri döndüler. Artık sıra ülke dışına gelmişti…

 

karayılan_mahir_dağlı_1

 

İşte İtalya’nın Venedik kentinde yapılan festivalde 1949 yılında katılan sanatçımız Karayılan ekip başkanı Muzaffer Sarısözen şöyle anlatıyor; Bu tarihten sonra Kastamonu Davulu Avrupa’yı, Kuzey Afrika’yı ve ABD’yi sallıyordu.

 

Bir Efsane Olan Karayılanı Rahmetle Anıyoruz..

Kaynakça:  Ata ERDOĞDU ( eğitimci, araştırmacı yazar )

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *