Küre Kilimi
20:50

Küre Kilimi

Küre Kilimi

Küre’nin tarihine damga vurmuş , geçmişini desenlerinde taşıyan küre kilimi ; 13. yüzyılda bölgeye Türklerin yerleşmesiyle dokunmaya başlanmıştır. Hayvancılıkla uğraşan Türkler hayvanlarının yününden de kilim dokumuşlar ve Türk tarihini Kilime de yansıtmışlardır.

Küre Kilimi ; kadınların duygularını, Ruh hallerini anlatan bir objedir aslında. Kilimin motiflerine Küre Kadınının gözyaşları, umutları, aşkları, bekleyişi, sevinci yansımış olup her biri ayrı anlamlı desen ve motifler ortaya çıkmıştır.

1. Dünya Savaşı ile Balkan Savaşı’nda İstiklal Yolu üzerinde bulunan Küre’deki erkekler savaşa gidince köyler ersiz, çocuklar kadınlar yalnız kalmıştır. Yalnız kalan kadınların omuzlarına geçim derdi de binmiştir.

1880 yılından 1920 yılına kadar kızların çeyizleri ve misafir odaları için Küre Kilimleri dokunmuştur. Genç kızlar dokudukları kilimin deseninde, kaynanaya olan sevgisini yada kızgınlığını anlatırmış.

Günümüzde Küre Kaymakamlığı’nın desteğiyle Küre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne bağlı kilim dokuma kursları düzenlenerek Küre’nin tarihinden gelen ve kültürel mirasında önemli bir yeri olan Kilim Dokumacılığı genç kuşaklara aktarılmaya devam edilmektedir.

Günümüzde Küre Kilimi kadınlar tarafında özel sipariş alınarak yapılmaktadır ürünler satışları Küre İlçe merkezi ve Ersizlerdere köyünde bulunan atölyelerde yapılmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *