Küre Dağları Milli Parkı
07:59

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, Karadeniz bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde Küre Dağları üzerinde, Kastamonu ve Bartın illeri sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli park doğu-batı doğrulsunda uzanmaktadır. Küre Milli Parkı 2000 yılında ”Milli Park” statüsü ile koruma altına alınmıştır.

Küre Dağı Milli Parkı Önemli Bitki Alanı (ÖBA) ve Önemli Kuş Alanı (ÖKA) kriterlerini sağlayan Küre Dağları, Türkiye de mutlaka korunması gereken 9 orman sıcak noktasından ve 305 Önemli Doğa Alanın’dan (ÖDA) biridir.

Milli Park içerisinde yerleşim alanın bulunmamaktadır ve sosyal çevre milli parkın yakın çevresinde devam etmektedir.

*Küre Dağları Milli Parkı 37.753 hektar alanı kaplamaktadır.

*Küre Dağları Milli Parkı ile ilk kez Türkiye de, biyolojik çeşitliliğin daha iyi korunabilmesi için ”Tampon Bölge”  kavramı gündeme gelmiştir.

*Milli Park ”Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Doğa Harikası ” gibi uluslar arası listede yer almaktadır.

*Milli Park da Yaşlı Ormanları, Farklı yaşam alanları, uzun dik kanyonları, düdenleri, kayalık duvarları, 100’e yakın mağarası, Şelaleleri ve tür çeşitliliği (endemik bitki taksonu 157, Memeli türü 40 ) ile birlikte dokusu ve kültürel değerleri ile Küre Dağları Milli Parkı’nı özel kılmaktadır.

Küre Dağları görülmeye değer pek çok doğal güzelliği bünyesinde saklıyor ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Kurulu (WWF) tarafından 1998 yılında ”Koruma Öncelikli Alan” ilan edilmiştir.

Özellikle son bahar manzarası,tabiatın zengin renkleri görülmeye değer niteliktedir.

KÜRE MİLLİ PARKI’INDA BULUNAN BAZI YERLER

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *