Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler
09:47

Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler

Kastamonu’da Görülmesi Gereken Yerler

Orta Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi Kastamonu. Gerek önemli tarihi gerekse de doğal güzellikleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi, görülmesi gereken güzide bir şehrimiz.

Sahil kesimi bizlere yeşilin ve mavinin buluşması ile bolca güzel manzaralar sunuyor. Sahil kesimi demişken hemen küçük sahil ilçesi İnebolu’dan bahsetmek istiyorum. İstiklal yolunun başladığı yer. Atatürk’ün “Gözüm Sakarya Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” dediği bu şirin bir ilçemiz. Ayrıca Atatürk şapka devrimini de bu şirin ilçemizde yapmıştır. Tarihte bu derece önemli bir yere sahip olan İnebolu’nun bir başka özelliği de güneşin denizin üzerinden doğup denizin üzerinden battığı dünyadaki 7 yerden birisi olması.

Sahil kesiminden bahsederken Cide’den ve muhteşem sahili Gideros Koyu’ndan bahsetmeden olmaz. Doğal koy olarak ortaya çıkan bu koy Sahil kesiminin en güzel yerlerinden birisi. Cide’den bahsederken türk sineması tarihine damga vurmuş Hababam Sınıfı serilerinin yazarı Rıfat Ilgaz’ı da rahmetle anıyoruz. Kendisinin memleketi olan Cide’de adına bir de hatıra evi/müzesi mevcuttur.

Sahil kısmından bahsederken son noktayı Bozkurt ile koymak istiyorum. Şehir planlamasının en güzel örneklerinden birsini sunan Bozkurt ilçesi bu alanda pek çok ödüle de layık görülmüştür.

Biraz daha merkeze yaklaşırken yolumuz Küre’ye düşer. Küre dağları buranın en yüksek rakımına sahip alanları ile karşınıza çıkar. Sarp kayalıkları ve yamaçları ile mükemmel manzaralar buradan bir başka güzel görünür. Küre dağları milli parkı buranın en çok merak edilen ve gezilen yeri.

Biraz da Kastamonu’da bulunan doğal güzelliklerinden bahsedelim. Gideros Koyu’ndan sonra en çok bilinen ve ziyaret edilen doğal güzellikleri Valla Kanyonu ve Ilıca Şelalesi. Valla kanyonunun keşfi tamamen bir tesadüf. Kamp yapmak için Küre Dağlarına gelen bir grup öğrencinin kaybolması ve 7 gün sonra başka bir ilçeden çıkması ile keşfedilmiştir. Ülkemizin en önemli 3 kanyonundan bir tanesidir. Ilıca Şelalesi de bölge turizmi için oldukça önemli yer tutar. Valla Kanyonu’nun bittiği yerde bulunan bu Şelale’yi görmek için verdiğiniz emek ve uğraşlara değecek güzellikte.

Daha fazlası için Kastamonu’da gezilecek yerler adlı kategorimize mutlaka göz atın.

Kastamonu’ya Gitmek İsteyenlere Tavsiyeler

2.5 yıl öğrencilik yaptığım ve İnebolulu olduğum için memleketime gitmek isteyenlere naçizane birkaç küçük tavsiyem olacak;

-Çekme helvasının tadına bakın.

-Kale ve Kuleye çıkarak tarihi şehri tepeden görün. ( Hatta yakın zamanda Kale’nin hemen üst kısmına Seyir Tepesi yapıldı. Burayı da geçen ay gidip gördüm. Bahara doğru daha hareketli ve kalabalık olacağından eminim.)

-Tarihi Nasrullah Cami’sini ziyaret etmenizi ve buradan Cem Sultan Bedesteninde çay içmenizi öneririm.

-Ayrıca hemen Nasrullah caminin hemen arkasında bulunan Külliyede sıcak simitleri eşliğinde bir çay için.

-İmkânınız olursa etli ekmeği Daday ilçesine giderek odun fırınında pişirilen fırınlarda yiyin.

-Şehrin ortasından geçen dereyi boydan boya yürüyün.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *