Kastamonu Taş Baskı
07:27

Kastamonu Taş Baskı

Kastamonu Taş Baskı

Kısaca Tarihi 

Yazmacılık, elle çizilerek ya da ağaç kalıplarla basılarak uygulanan bir kumaş desenleme tekniğidir ve geleneksel el sanatları içinde önemli bir yere sahiptir. Ağaç kalıp kullanarak baskı yapma tekniğinin ilk olarak nerede kullanıldığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte Mezopotamya’da tahta kalıpla kil üzerine baskı yapıldığı, Çin’de
ise ağaç kalıplarla mühür basıldığı bilinmektedir. Anadolu’da bu teknik ilk olarak Hititler tarafından kullanılmıştır.

Günümüzde Taş Baskı

Günümüze kadar gelen örneklere bakarak yazmaları tek renkli ve çok renkli olmak üzere iki grupta toplamak mümkündür. Her iki grupta da süsleme, ağaç kalıpları boyaya batırarak kumaşa basmak yoluyla ya da boyanın kumaşa fırça ile sürülmesi yoluyla yapılmaktadır.
Birinci gruptaki kalıpla basılan yazmalar arasında İstanbul’da “Samatya, Kumkapı, Yenikapı” yazmaları ve “Kastamonu, Tokat, Diyarbakır” gibi Anadolu’nun çeşitli illerinde yapılmakta olan ürünler önemlidir.

KASTAMONU’DA TAŞ BASKI

Kastamonu yöresinde Devrekani, Merkez ve Daday ilçesi bölgesine özgün ürünlerdir. Beyaz Düz patiska olan bez üzerine ıhlamur ağacında yapılan kabartma ve oymaların özel yapılmış tek renk boya’ya batırılıp motifler desenler şekilde hazırlanmaktadır.

Bugün Kastamonu Müzesi’nde iki yüzü aşkın yazma kalıbının
muhafaza edildiği bilinmektedir. Nuran Atalay, Sabiha Tansuğ ve Gökselin İleri de bu tarihe sahip çıkan koleksiyoncular arasında bulunmaktadır.

Geleneksel yöntemlerle yazma üretimi yapan ve yazmacılık sanatının sayıları giderek azalmakta olan ustalarından olan Kastamonu’lu Cemil Kızılkaya  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 yılında “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edilmiştir.

Kastamonu’da Şeyh Şabani Veli Türbesi yolu üzerinde ve bir çok tarihi yerde taş baskı hala yapılmaktadır. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *