İnebolu Türk Ocağı Binası
16:17

İnebolu Türk Ocağı Binası

İnebolu Türk Ocağı Binası

Bügün ” Türk Ocağı Binası ” ismi ile anılan bina, 1893 tarihindeözel mülkiyet olarak inşa edilmiştir ve sahiplerinde değişik faliyetlerde kullanılmıştır. 1919 kurulan ve İnebolu’daki Milli Mücadele faliyetlerini organize eden İnebolu Gençler Mahfeli’nin Türk Ocağına dönüşmesinden sonra Türk Ocağı Binası olarak kullanılmıştır.

İnebolu Türk Ocağı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gerçekleştirdiği devrimlerden olan Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın ilk nutkunu 27 Ağustos 1925 tarihinde burada irat etmesi binayi mimari özelliği yanında tarihsel bir nitelik katmıştır.

İNEBOLU DENK KAYIĞI

20. yüzyılın ilk yıllarında inşa edilen bu kayık İnebolu Kayığı, Denk Kayığı, Pazar Kayığı, Taş Kayığı ve İnebolu Kütüğü isimlerinide almaktadır.

İstikala Harbi’nde İnebolu ve Kastamonu havalisinden yapılan silah, cephane ve askeri malzeme naklinde görev alan İnebolu Kayıkçıların gösterdikleri özverili ve insan üstü gayretleri ile kahramanlıkları TBMM’nce taktir edilmiş ve Kayıkçılara 16 Mayıs 1924 tarihinde törenle Beyaz Şeritli İstikala Madalyası ve Beratı verilmiştir. Bu kayık o dönemde cephane naklinde kullanılan kayıklardan biridir.

Geli Gezin, Türk Ocağına Konuk Olun..

TÜRK OCAĞI İrtibat Tel :  0 366 811 44 92 – 0 543 573 93 51

 

*Resimler kastamonugezgini.com’a aittir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *