Ilgaz Dağı Milli Parkı
20:06

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Batı Karadeniz bölümü içerisinde yer almaktadır. İçinde bulundurduğu flora ve fauna özellikleri korunması için milli park ilan edilmiş olup Kış turizmi açısında ülkemizin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Bozulmamış, doğal güzellikleriyle ülkemizin Turizm potansiyeline sahip yerlerinden olan Ilgaz Dağları Kuzey Anadolu’da bir ada şeklinde WSW-ENE istikametinde uzanan ve İç Anadolu’yu Karadeniz’den ayıran en önemli silsiledir. Burada iklimin yükseltiyle birlikte değişmesiyle İç Anadolu’nun step bölgelerinden ormanlara geçilmektedir. Çevresine oranla nemli klimatik şartlar gösteren bu dağlarda kesif orman örtüsü gelişmiş olup bu ormanları oluşturan göknar ve çamların boyları yer yer 30 metrenin üzerine çıkmaktadır. Jeomorfolojik peyzaj açısından da oldukça ilginç bir durum gösteren bu dağların bir kısmı, bu güzelliklerin kaybolmaması ve korunarak gelecek nesillere aktarılması için 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında 1976 yılında Ilgaz Dağı Milli Parkı yapılarak koruma altına alınmıştır.

 

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kastamonu-Çankırı il sınırları içerisinde 1088 hektar alan dahilinde tesis edilmiştir. Milli parkın 751 hektarı Ilgaz Dağı’nın kuzey yamacında Kastamonu merkez ilçesi sınırları içerisinde, 339 hektarı da Ilgaz Dağı’nın güney yamacında Çankırı’nın Ilgaz ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara-Kastamonu karayolunun içerisinden geçtiği Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın içerisinde bulunan Ilgaz Dağı kayak merkezi, karayolundan yaklaşık 2 km içeride Karakeçilik tepesinin eteklerinde kurulmuştur. Buranın Ankara’ya olan uzaklığı 200, Kastamonu’ya olan uzaklığı ise yaklaşık 40 kilometredir. Ayrıca araştırma sahası Devrez oluğunu takiben uzanarak Türkiye’nin doğusunu batısına bağlayan E-80 devlet karayolunun yaklaşık 25 km yakınındadır. Bu sebeple bölge karayolu bağlantısı açısından oldukça avantajlıdır.

Konaklama

Ilgaz  Milli Parkına ziyarete gelenler için 5 yıldızlı bir tatil köyü , Sosyal tesisler ve kamuya ait olan Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü Tesisleri ile Ankara Üniversitesi Ilgaz Tesisleri bulunmaktadır. Tesisler toplam ( 666 ) yatak kapasitesine sahiptir.

 

Kaynak : MARMARA COĞRAFYA DERGİSİ SAYI: 26, TEMMUZ – 2012 – www.kastamonukultur.gov.tr

Resimler : www.kastamonugezgini.com , www.kastamonukultur.gov.tr

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *