Cide İlçesi
20:05

Cide İlçesi

Cide İlçesi

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen Cide, tarihi boyunca sırasıyla Paflayonyalılar, Roma, Bizans, Danişment, Candaroğulları ve Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır. Antik dönemde yaşayan Homeros’un İlyada adlı eserinde de adı geçen Cide, büyük bir yerleşim birimiyken günümüzde buna delil teşkil edecek bir kalıntı yoktur. Cide’nin günümüzdeki nüfusu 20.000 dir. Batı Karadeniz’in en önemli en özel yerleşim yerlerinden biridir.

kastamonu cide ilçesi

Cide, Kastamonu‘ya 110 km dir. Doğasıyla, deniziyle ve şehriyle her yıl binlerce turist gelmektedir.

 

 

 

kastamonu cide ilçesiCide sahili toplam 11 km dir. Ve birçok sahili de bulunmaktadır. Gideros koyuyla ve diğer doğal güzellikleriyle özel bir şehirdir. İlçe’nin sınırları içerisinde bulunan Küre Dağları Milli Parkı çok en büyük alanını kaplamaktadır.

 

 

 

kastamonu cide ilçesiPanparks’a üye bir kafesi bulunmaktadır. Kafe’nin heryeri ahşap özellikli olup sizi başka bir dünya’ya götürmektedir.

Cide ilçesi‘nin sembol ismi Rıfat ILGAZ dır. Meşhur ”Hababam Sınıfı” adlı eserinden yazarıdır.

İlçesinin sembollerinden biride ”Sarı Yazma” dır.

 

Bunları Biliyormusunuz ?

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Mustafa ARSLAN

    Cide ilçesinde köyüm var. Yemyeşil etrafı gökyüzü masmavidir ancak yaz mevsimi tabiiki diğer mevsimlerde normaldir. Cide anlatılmaz yaşanır sanki Cennetten bir mahalledir Cide. İnsanları güler yüzlü sıcak kanlı mülayim misafirperverdir değil Türkiyede dünyada bir eşi yoktur. Cide tarihi ve turistik bir yerdir. Cide harikadır mütevazi insanların hep bir arada olduğu yerdir.

    • access_time 25 May 2017, 6:21
    • Cevapla