Çanakkale’de En Çok Şehit Veren İl ve Köy : Kastamonu
19:43

Çanakkale’de En Çok Şehit Veren İl ve Köy : Kastamonu

Çanakkale’de En Çok Şehit Veren İl ve Köy : Kastamonu

Vatanımızın her köşesinin düşman kuşatması altında olduğu ve milletimizin genci, yaşlısı,kadını ve erkeğiyle bağımsızlık ve istiklal mücadelesi verdiği, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı günlerde tıpkı memleketimizin her köşesinde olduğu gibi Kastamonu’da da bu heyecan ve bağımsızlık mücadelesi hat safadaydı. Dillerde tek bir söz vardı ”Ölürseniz şehit kalısanız gazi ol” ama Vatan Sağolsun!

En Çok Şehit Veren İl 

Kastamonu Çanakkale Zaferin’de nüfusa dayalı olarak en fazla şehit veren il dir. Milli mücadele döneminde de büyük  fedakârlıkları  ile destan yazmıştır.  Bunları başında Şehit Şerife Bacı  ve Halime Çavuş gibi niceleri vardır..

Anadolu’nun ilk lisesi olan Abdurrahman Paşa Anadolu Lisesi Çanakkale Savaşı’nın başladığı dönemde bünyesinde bulunan 120 öğrencinin cepheye gitmesinden 4 yıl boyunca mezun verememiştir.

En Çok Şehit Veren Köy 

Kastamonu’nun Araç ilçesi  Güzlük Köyü  en çok şehit veren köydür. Cepheye giden 40 genç den 35 şehit, diğerleri ise gazi olarak geri dönmüştür. 

Güzlük Köyü

Ersiz Kalan Köy 

Çanakkale savaşı bir çok köyün adının değişmesinde büyük rol oynamıştır. Onlardan biri olan Kastamonu Küre ilçesine bağlı Ersizler Köyü‘dür. Katamonu-İnebolu yolu üzerinde bulunmaktadır. Ersizler köyü’nün eski adı dere dir. İsmini cepheye  giden köyde bulunan tüm hanelerdeki erkeklerin Çanakkale Savaşında şehit olmasından dolayı ersizler köyü olarak adlandırılmıştır.

Ersizlerdere Köyü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *